niedziela, 25 listopada 2012

Wychowanie zranionego dziecka - Gregory Keck, Regina Kupecky


Poradnik G. Keck, R. Kupecky:
„Wychowanie zranionego dziecka”
 jest już dostępny w Polsce.

Jeśli nie rozumiesz, czemu twoje dziecko próbuje o wszystkim decydować, z trudem kontroluje swoje zachowanie, walczy o wszystko i nie potrafi nawiązywać kontaktów społecznych powinieneś przeczytać tę książkę. Umożliwi ci zrozumienie, w jaki sposób myśli twoje dziecko, w jaki sposób trauma sprzed adopcji wpływa na jego zachowanie.
Halina Surmiak, psycholog OAO w Toruniu: Ta publikacja to kompendium wiedzy na temat tego, co może wydarzyć się w rodzinach, które zdecydowały się na przyjęcie pod swoja opiekę dziecka, które doświadczyło w przeszłości odrzucenia, straty, niejednokrotnie skrzywdzenia poprzez zaniedbanie, nadużycie, przemoc lub doznanie innej traumy.

Zebrane w książce informacje wyjaśniają przyczyny wielu trudności w budowaniu bliskich relacji dziecka z nową rodziną.
Spróbujmy, wraz z rodzicami adopcyjnymi i zastępczymi zrozumieć istotę prezentowanych przez ich dziecko zachowań, skorzystajmy z konkretnych wskazówek, jak najkorzystniej odnosić się do tych dzieci, z czego lepiej zrezygnować.

Wychowanie zranionego dziecka to poradnik autorstwa G.Keck`a i R. Kupecky, dwojga amerykańskich psychoterapeutów specjalizujących się w pracy z rodzinami adopcyjnymi. Polska wersja jest owocem wytrwałych poszukiwań dotyczących znalezienia odpowiedniego poradnika oraz pełnej zaangażowania  pracy grupy adopcyjnych rodziców niepotrafiących pogodzić się z obezwładniającym poczuciem niemocy wychowawczej. 

Książka jest szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze, ukazała się na polskim rynku dzięki rodzicom adopcyjnym, którzy z wielkim zaangażowaniem i bez wsparcia z zewnątrz przetłumaczyli a następnie wydali książkę o tym, jak kształtować bliskie więzi z dzieckiem, które wcześniej zostało opuszczone, zaniedbane lub przebywało w placówce. W wychowaniu takiego dziecka nie działają metody wychowawcze wyniesione z domu lub dostępne w literaturze przeznaczonej dla dzieci bez urazów.

Po drugie, w sposób bardzo przystępny i żywy omawia – wyjaśniając  przy tym ich podłoże – większość problemów, z jakimi mogą zetknąć się adopcyjni rodzice na drodze prowadzącej do rzeczywistego włączenia swoich dzieci do rodziny. I co najważniejsze, podaje wiele przykładów, jak można te wszystkie trudności  „pokojowo” rozwiązać.

Przedstawiając każdą sytuację z punktu widzenia dziecka, autorzy starają się jednocześnie zadbać o komfort psychiczny rodziców, podbudowując ich autorytet i wiarę we własne możliwości. Optymizm, pomysłowość i energia, które płyną z tego poradnika-pomocnika, są w stanie przywrócić nadzieję i chęć działania nawet całkiem już zrezygnowanym (co sprawdzono na pierwszych czytelnikach!) rodzicom.

Środowiska adopcyjne, od dawna wyczekujące  tego rodzaju publikacji, w większości dowiedziały się już za pośrednictwem Internetu o jej powstaniu. Ale zranione dzieci to przecież nie tylko te adoptowane – to także wszystkie dzieci w domach dziecka i bliżej nieznana – ale  duża – liczba dzieci w biologicznych rodzinach niewydolnych wychowawczo. Dlatego warto tę książkę rozpropagować także w kręgach psychologów i pedagogów. Może to być kolejny ważny krok w kierunku „odczarowania adopcji”.

Oto kilka wypowiedzi czytelników:

„Z własnego doświadczenia, uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać „Wychowanie zranionego dziecka”. Naprawdę jest mi teraz łatwiej, a przez to łatwiej mojej córce, dlatego, że lektura pozwoliła mi inaczej spojrzeć na córkę, przez pryzmat jej przeszłości. Pozwoliła mi spojrzeć na awantury jej oczami. Nie próbuję już przestawiać gór, ale przenoszę po ziarenku. I są efekty. Ja jestem straszny nerwus, ale wczucie się w sytuację dziecka pozwala mi się zdystansować. Apeluję: ”przeczytajcie uważnie tę lekturę.”

„Mam nadzieję, że pomożecie mi zrozumieć moje dziecko. Adoptowaliśmy z mężem kilkuletnie dziecko i nic nie wskazywało na to, że będziemy mieli tak ogromne problemy: ma niekontrolowane wybuchy złości, jest agresywna w stosunku do nas i baaaardzo nieposłuszna, nie potrafi się dostosować. Pierwsze tygodnie były wspaniałe, była bardzo pogodna, ciągle się śmiała, nie miała problemów z zasypianiem i była podporządkowana. Co robić, żeby nie zwariować ?”

„Każdemu dziecku zdarza się szaleć, nie słuchać, pyskować... nie ma w tym nic dziwnego. Ale kiedy adoptujemy dziecko skrzywdzone, starsze nieco to mamy czasami taka jazdę bez trzymanki tygodniami, miesiącami, latami. Ciągłe sprawdzanie granic, ciągle testowanie, czy nie oddamy, jeśli zachowa się paskudnie. Codzienna walka o to, żeby wstało, umyło zęby, żeby wypiło herbatę, żeby wyszło z samochodu albo do niego weszło, żeby poszło spać.

Książka G. Keck, R. Kupecky: „Wychowanie zranionego dziecka”, jest dystrybuowana jedynie przez wydawnictwo MRaciniewski Services. Nr ISBN 930733. Stron 208, okładka klejona. Cena zakupu wraz z wysyłką wynosi 38 zł.

Wpłaty należy dokonywać na konto nr: 56 1140 2004 0000 3102 3502 2158.
Wydawnictwo MRaciniewski Services.
01-793 Warszawa, ul. Rydygiera 19/128
Tytuł wpłaty: zakup książki: Wychowanie zranionego dziecka.

Prosimy o podanie dokładnego adresu pocztowego. Informację o dokonanym przelewie wraz z dokładnym adresem wysyłki prosimy przesłać emailem do: elara1@wp.pl

Książkę wyślemy na podany adres pocztowy po otrzymaniu wpłaty na konto. Na życzenie wystawiamy faktury (konieczny NIP). Możemy też wystawić tzw. fakturę pro forma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz